En del av Nationellt centrum för svenska som andraspråks (NC) uppdrag innebär kompetensutvecklingsinsatser av olika slag för pedagogiskt verksamma inom hela skolväsendet.
Behöver din kommun eller skola utveckla förutsättningarna för nyanlända och flerspråkiga elever att klara sina studier och därmed möjligheterna att bli aktiva i samhälls- och arbetsliv? Behöver ni stöd i arbetet med att utveckla och stärka organisationen av ämnet svenska som andraspråk och sva-lärarens roll i det systematiska kvalitetsarbetet?
NC anordnar olika typer av kompetensutveckling för pedagogiskt verksamma inom hela skolväsendet; förskolan, grundskolan, gymnasiet och komvux. Vi vänder oss såväl till lärare och andra pedagogiskt verksamma som till skolledare och andra som har ett särskilt ansvar för skolutveckling.
Våra insatser har alltid som mål att var långsiktigt hållbara, dvs att deltagarna genom insatsen får förutsättningar för att utveckla arbetssättet vidare efter insatsens slut. Vi ser därför varje insats som ett samarbetsprojekt mellan huvudman och NC så att insatsen blir anpassad efter huvudmannens behov och förutsättningar. Det är också därför som vi prioriterar att arbeta med insatser som löper över längre tid, t.ex. med ett antal tillfällen över ett läsår, och det är även anledningen till att vi alltid involverar skolledningen. Skolledningens aktiva delaktighet är en avgörande faktor för att en insats ska kunna bli framgångsrik och hållbar.
NC arbetar ofta med insatser som handlar om språk- och kunskapsutvecklande arbetssätt samt om arbetssätt inom kombinerade/integrerade språk- och yrkesutbildningar. Vi har även kompetensutveckling för lärare i svenska som andraspråk och processstöd för huvudman, rektor och sva-lärare i syfte att förstärka organisering och genomförande av sva-undervisning. Vi genomför också större konferenser för lärare, våra välkända symposier, vart tredje år.
Kanske har din kommun/huvudman andra behov? Kontakta föreståndare Sofia Engman med dina önskemål och frågor!